Stiri: Ai aflat ceva inaintea tuturor? Transmite-ne si noua.

Răspuns
 
Instrumente subiect Cauta īn acest subiect
Vechi 22.10.2013, 20:21   #7126
Avatarul lui susi_san26
RTW
Locație: Brasov
Posturi: 2.163
Putere Rep: 7
Reputație: 469
susi_san26 are multe de care să fie māndrususi_san26 are multe de care să fie māndrususi_san26 are multe de care să fie māndrususi_san26 are multe de care să fie māndrususi_san26 are multe de care să fie māndru
Cand am vazut asta am cautat repede niste variante de gtx780 si dupa cateva secunde mi-am zis " ouuu, mantle..."

Nu stiu daca e marketing sau nu dar faza asta cu mantle imi schimba felul de a privi placile video. Chiar daca sunt egale la performanta si pret sau nvidia fiind umpic mai buna ma tine curiozitatea sa nu cumpar pana nu vad care e treaba cu al lor api.
__________________
Superioritatem datur per submissionem minorationem.

Das Phantom
susi_san26 este deconectat
Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher EQLJL3PA in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%!
Răspunde cu citat Top
Vechi 22.10.2013, 21:22   #7127
Avatarul lui Rareş
Senior Member
Posturi: 1.573
Putere Rep: 4
Reputație: 109
Rareş este un nume cunoscut de toțiRareş este un nume cunoscut de toți
Eu nu sunt prea impresionat de 290x. Nu e chiar "titan killer".Se descurca mai bine doar in jocurile optimizate pentru AMD.In Metro LL de exemplu(un joc foarte prost optimizat) e sub 780,dar consuma mai mult.Asta spune foarte multe despre realizarile celor de la AMD,parerea mea.Sper doar ca mantle sa fie intradevar "game-changing" asa cum se asteapta toata lumea.
Rareş este deconectat
Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher H4J6CAG4 in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%!
Răspunde cu citat Top
Vechi 22.10.2013, 21:28   #7128
Avatarul lui CalinTM
Trancer, Gamer, etc.
Locație: Timisoara
Posturi: 4.983
Putere Rep: 5
Reputație: 408
CalinTM are multe de care să fie māndruCalinTM are multe de care să fie māndruCalinTM are multe de care să fie māndruCalinTM are multe de care să fie māndruCalinTM are multe de care să fie māndru
E ok placa, dar in viata reala in primul rand nimeni nu joaca la rezolutia aia cu setari medii, mai bine un full hd sau 1440p cu setari maxime si 4xAA (sau sgssaa, dar amd nu stie asa ceva). Se vede clar in teste jocurile facute pentru o anumita firma, nvidia sau AMD

PS: Skyrim are fps lock la 60 (daca il scoti nu mai poti juca jocul pentru ca are probleme cu fizica) deci partea cu Skyrim pica, pentru ca e irelevant. Cifrele aratate pe net de niste oameni in niste poze pot fi diferite in sistemul tau, mai mici sau mai mari, cam maxim 70% le poti lua in considerare, restul de 30% le umpli atunci cand ai placa video in mana si o testezi chiar tu pe sistemul tau(fiecare sistem e diferit).

In ritmul in care se merge acum peste 2-3 ani o sa putem lua monitoare 4k de 120/144Hz si se elimina complet nevoia de a mai pune AA in jocuri. Peste 2-3 ani ce fps ai cu astea in 1080p cred ca o sa ai in 4k.
CalinTM este deconectat Răspunde cu citat Top
Vechi 22.10.2013, 21:44   #7129
Banned
Locație: Oradea
Posturi: 524
Putere Rep: 0
Reputație: 124
S.E.B.I. este un nume cunoscut de toțiS.E.B.I. este un nume cunoscut de toți
Foarte corect abia astept sa jucam cu totii mai incolo doar pe 4K resolutions... si mai ales daca vom avea si 3D ! imaginati-va doar virtual vom trai.
S.E.B.I. este deconectat Răspunde cu citat Top
Vechi 22.10.2013, 21:45   #7130
Avatarul lui doru_bm
Senior Member
Locație: Baia Mare
Posturi: 2.675
Putere Rep: 4
Reputație: 422
doru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndru
Cearceaful de teste ce l-a afisat susi_san26 le puteati gasi cu o zi inainte in postul :
NEWS - Placi video

"LLE: pentru cine mai are rabdare, un cearceaf de teste R9 290X :"

Cum si banuiam , R9 290X aproape la jumate pretul lui Titan bate in majoritatea jocurilor pe detalii maxime

Am pus mai jos doar cele doua coloane ce sunt interesante, pentru ca nimeni care-si ia placi de genul celor testate nu se joaca pe detalii low sau medii;

Din cele 20 de teste , in 13 290X-ul castiga , in 1 e la egalitate cu titanu , si doar in 6 titanu e peste 290X;
Deci presupunand ca ar veni un 780ti , clar la performante sub titan , diferentele ar fi si mai mari , deci clar 290X ar fi o varianta mai buna de ales , intre aceasta si 780ti , presupunand ca sunt ambele la acelasi pret;

Si daca ma gandesc ca amd-ul ne face surprize frumoase cu driveri tot mai buni , cum ne-a obisnuit in ultima vreme, eu zic ca in max 2-3 luni 290x-ul ajunge peste titan ( in aceleasi teste) In plus , si in cele 5 din 6 castigate de titan diferentele sunt minime;
Miniaturi atașate
NEWS - Placi video-comparatie-varfuri.jpg  

Ultima modificare făcută de doru_bm; 22.10.2013 la 22:14.
doru_bm este deconectat Răspunde cu citat Top
Vechi 22.10.2013, 22:12   #7131
Banned
Locație: München
Posturi: 4.414
Putere Rep: 0
Reputație: 1301
Marius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of others
Dar de unde sti ca va fi sub titan din moment ce noul gtx 780 are deja titan in nume?
Marius3D este deconectat Răspunde cu citat Top
Vechi 22.10.2013, 22:15   #7132
Avatarul lui doru_bm
Senior Member
Locație: Baia Mare
Posturi: 2.675
Putere Rep: 4
Reputație: 422
doru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndru
Din specificatiile mai slabe ale lui ti fata de titan

LE: Chiar nu e interesant ce nume le pune sau cum le redenumeste ...daca nu au si performante pe masura ...De mine poate sa puna si titan ultra in locul lui 780 ca nu ma impresioneaza ...

Ultima modificare făcută de doru_bm; 22.10.2013 la 22:28.
doru_bm este deconectat Răspunde cu citat Top
Vechi 22.10.2013, 22:38   #7133
Banned
Locație: München
Posturi: 4.414
Putere Rep: 0
Reputație: 1301
Marius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of othersMarius3D shines in the eyes of others
O arzi cam profet... Nu ai de unde sa sti, eu zic sa asteptam!
Marius3D este deconectat Răspunde cu citat Top
Vechi 22.10.2013, 22:50   #7134
Avatarul lui doru_bm
Senior Member
Locație: Baia Mare
Posturi: 2.675
Putere Rep: 4
Reputație: 422
doru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndru
Eu, deocamdata ,doar interpretez rezultate ce apar pe net... si in majoritatea 290X-ul deocamdata e peste titan... deci daca mint majoritatea , mint si eu...
( in cateva zile am sa ma conving personal)
doru_bm este deconectat Răspunde cu citat Top
Vechi 22.10.2013, 22:59   #7135
Avatarul lui Firefox
Senior Member - addicted to games
Locație: Bucuresti
Posturi: 7.453
Putere Rep: 7
Reputație: 691
Firefox are un viitor strălucitFirefox are un viitor strălucitFirefox are un viitor strălucitFirefox are un viitor strălucitFirefox are un viitor strălucitFirefox are un viitor strălucit
"A aparut si varianta germana a razboiului 290X vs. Titan, ei declarandu-se nemultumiti de ce au vazut pe la altii". (Originally Posted by Jocker )
Miniaturi atașate
NEWS - Placi video-attachment.jpg  
__________________
My-Beast

R.I.P Toranagah
Firefox este deconectat
Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher AJP43U5C in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%!
Răspunde cu citat Top
Vechi 22.10.2013, 23:03   #7136
Avatarul lui doru_bm
Senior Member
Locație: Baia Mare
Posturi: 2.675
Putere Rep: 4
Reputație: 422
doru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndru
Rezultatele din jocuri sunt perfect aceleasi din "cearceaful" de mai sus ...atat doar ca in micutul tabel au pus doar trei jocuri (intentionat sau nu), dintre putinele in care titanu era peste 290x
doru_bm este deconectat Răspunde cu citat Top
Vechi 22.10.2013, 23:07   #7137
Senior Member
Posturi: 487
Putere Rep: 6
Reputație: 49
Xtremage este un far glorios de lumină
momentan din pacate amd e mai ineficient, nu stiu daca este mai mult de la driveri sau de la procesul de fabricatie. faptul ca titanul sau 780 cu mai putine shadere si "doar" 384 biti se bate cu un monstru care dezvolta 2816 shadere si 512 biti e de laudat.
Xtremage este deconectat Răspunde cu citat Top
Vechi 22.10.2013, 23:16   #7138
Avatarul lui doru_bm
Senior Member
Locație: Baia Mare
Posturi: 2.675
Putere Rep: 4
Reputație: 422
doru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndru
Si daca zic ca , pe aceeasi tehnologie de fabricatie de 28nm , un cip de doar 438mm2 este un pic chiar mai bun decat un alt cip de 561mm2 , care ai spune ca e mai de laudat?

Am spus , mai repet : mai veti un pic de rabdare cu maturizarea driverilor de la amd si vedeti cum 290X-ul se distanteaza de titanel

Ultima modificare făcută de sochauxsdj; 23.10.2013 la 01:27. Motiv: Remove quote.
doru_bm este deconectat Răspunde cu citat Top
Vechi 22.10.2013, 23:25   #7139
Senior Member
Posturi: 487
Putere Rep: 6
Reputație: 49
Xtremage este un far glorios de lumină
cel care consuma mai putin si da mai multa performanta
Xtremage este deconectat Răspunde cu citat Top
Vechi 22.10.2013, 23:29   #7140
Avatarul lui doru_bm
Senior Member
Locație: Baia Mare
Posturi: 2.675
Putere Rep: 4
Reputație: 422
doru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndrudoru_bm are multe de care să fie māndru
Pai diferenta aiia de consum e neglijabila... Crezi ca unu care vrea o placa grafica de top se uita la aiia cativa W ( zeci sa fie ) diferenta ?

Diferenta actuala de pret intre un titan si-un presupus 3000 roni al unui 290x nu o recuperezi nici sa tii un deceniu placa intr-un sistem ce-l folosesti in mod normal

LE: pentru viitorii posesori de 290X care vreau mai multa performanta de la acestea:
http://videocardz.com/47155/ek-debut...radeon-r9-290x

Din anunt sa intelegem si ca 25 octombrie 2013 ar putea fi data lansarii lui 290X?

Ultima modificare făcută de doru_bm; 22.10.2013 la 23:46.
doru_bm este deconectat Răspunde cu citat Top
 
PC Garage

Răspuns


Instrumente subiect Cauta īn acest subiect
Cauta īn acest subiect:

Căutare avansată


Subiecte similare
Subiect Autor subiect Forum Răspunsuri Ultimul post
Noile placi video HD4xxx FresH KaT Teste si review-uri 2 17.06.2008 13:09
Diferente placi video earthquake4 PC mechanics 4 13.04.2008 03:56
comparatie placi video bauer Componente 4 13.03.2008 10:55
placi video BogdanF Intrebari / opinii / sugestii PC Garage 0 19.02.2008 15:17


Fus orar: GMT +2. Acum este ora 02:05.

Contactează-neHomeRSSSus